در اینجا به برسی عوارض و ضرر های خود ارضایی میپردازیم. خود ارضایی نوع تحریک جنسی است که توسط خود فرد انجام می شود. عمل خود ارضایی موجب برانگیختگی و لذت جنسی می شود. بعضی از افراد اطلاعات درستی درباره این موضوع ندارند از این رو نمی دانند که تحریک جنسی به این معنی است و حتی ممکن است ضررهای زیادی به همراه داشته باشد.
باید بدانید خود ارضایی مختص یک فرد یا سنی خاص نیست و هر فردی (آقا یا خانم، متاهل یا مجرد) ممکن است درگیر این مشکل شود.

مهم ترین عوارض خود ارضایی

ابتلا به عطش جنسی غیرقابل کنترل

یکی از مهم ترین عوارض خود ارضایی این است که افرادا به صورت غیرقابل منتظره ای، دچار عطش جنسی می شوند. در واقع اغلب مردم تصور می کنند با تحریک جنسی خود نیازهای غریزی بدنشان را رفع می کنند، در حالی که اصلا اینطور نیست. باید بدانید مکانیسم بدن در زمان رابطه جنسی و خود ارضایی کاملا متفاوت است. زمانی که در یک رابطه جنسی واقعی باشید، نیاز خود را برطرف می کنید. اما از آنجایی که خود ارضایی نوعی لذت جنسی مصنوعی است نمی تواند نیاز بدن شما را خاموش کند و تنها غریزه تان را چندین برابر می کند!

پرخاشگری

یکی دیگر از عوارض تحریک جنسی شخصی، پرخاشگری زیاد است. عمل خود ارضایی به قسمت هیپوتالاموس مغز اسیب بزرگی وارد می کند و در نتیجه فرد نسبت به شرایط و رخدادهای اطراف خود، بسیار حساس می شود.

عدم رفع نیاز جنسی در زمان رابطه جنسی با شریک عاطفی

نوع لذت جنسی یک فرد در زمان خود ارضایی با سکس طبیعی، تفاوت دارد. زمانی که فرد به تحریک جنسی شخصی عادت می کند دیگر نمی تواند از طریق رابطه جنسی با شریک عاطفی خود لذت و هیجانی را درک کند. از این رو کم کم نسبت به برقراری رابطه جنسی هم سرد می شود.

 

دلایل بروز خود ارضایی

حقیقت این است که نمی توان با قاطعیت دلیل بروز این مشکل را بیان کرد. زیرا هر فردی شرایط خاص خود را دارد. از این رو دلیل روی آوردن یک فرد به خودارضایی با فرد دیگر متفاوت است. با این حال تطبق تحقیقاتی که انجام شده مهم ترین دلایل بروز خود ارضایی موارد زیر است.

تجربه لذت جنسی

غریزه جنسی یک نیاز عادی در بین تمامی انسان ها است. اما اگر این نیاز به روش درستی برآورده نشود، افراد به خود ارضایی رو می آورند. برای مثال نوجوانانی که در سنین بلوغ هستند، غریزه جنسی بالایی دارند و برای رفع آن خود ارضایی می کنند.

وسواس ذهنی

افرادی که از اختلال وسواس ذهنی رنج می برند نیز به خود این موضوع اعتیاد پیدا می کنند. البته واکنش این دسته از افراد کاملا ناخودآگاه و از سر وسواس است.
رفع استرس و احساسات منفی
خود ارضایی (به خصوص برای اولین بار) احساس خوبی به افراد می دهد. به همین دلیل بعضی از اشخاص در شرایط گوناگون و تنها برای رفع استرس و احساسات منفی خود به خود ارضایی خود می آورند.

رهایی از تنش‌ های جنسی شدید

همانطور که پیش از این هم گفتیم، میل جنسی یک نیاز طبیعی است و در تمامی انسان ها وجود دارد. اما گاهی این نیاز به قدری زیاد می شود که افراد برای رهایی از آن دست به خود ارضایی می زنند. به خصوص اگر شریک جنسی نداشته باشند، این موضوع تشدید می شود. حتی ممکن است فرد مکررا نیاز جنسی اش را از طریق تحرکی جنسی خود برآورده کند.

چگونه از عوارض خود ارضایی خلاص شویم؟

خود ارضایی نیز مانند هر مشکل دیگری قابل درمان است. البته ترک این عدت آنقدرها هم راحت نیست ولی با این حال اگر شما هم از این مشکل رنج می برید مطمئن باشید با کمی تلاش می توانید آن را رفع کنید.

ورزش کردن

ورزش کردن موجب تقویت بدن و دوری از افراد مزاحم می شود. با ورزش می توانید کنترل بهتری روی جسم خود داشته باشید و در نهایت این مشکل را رفع کنید.

پرهیز از تماشای پورن

فیلم های پورن از جمله مهم ترین عوامل تحریک انسان هستند. اگر می خواهید، خود ارضایی را ترک کنید باید از فیلم های پورن دوری کنید.

مراجعه به روانشناس

اگر بعد از انجام راهکارهای پیشنهادی، نتیجه دلخواه خود را به دست نیاوردید، برای درمان خود ارضایی باید به بک روان درمانگر مراجعه کنید. روان درمانگرها از طریق تمرین های ذهنی و گفت و گوی مناسب می توانند مشکل شما را حل کنند. به همین منظور کارشناسان کارکشته و متخصص مجموعه روان آرام در خدمت شما عزیزان هستند. کارشناسان روان آرام به خوبی می تواند در جلسات مشاوره مشکل شما را ریشه یابی و حل کند.

دریافت مشاوره: 09022842636

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *