روابط همه زوج‌ها بعد از مدتی حالت یکنواخت پیدا می‌کند و از آن شرایط هیجان و شور قبلی خارج می‌شود. اگر در این شرایط زوجین برای ارتباط بهتر با همسر خود تلاش نکنند، از یکدیگر سرد می‌شوند. خوشبختانه راه‌های زیادی برای بهبود روابط زناشویی میان زوج‌ها وجود دارد. همه زوج‌ها می‌توانند با به کار بستن این راهکارها دوباره شور و هیجان را به رابطه خود برگردانند. در ادامه 10 راهکار عالی برای بهبود روابط زناشویی را ذکر می‌کنیم.

گاهی تنها راه تقویت روابط میان زوج‌ها شرکت در جلسات مشاوره زناشویی است. زیرا بسیاری از مشکلات تنها با راهنمایی یک مشاور کاربلد حل می‌شود. اگر شما هم برای پیش بردن رابطه خود به یک مشاور مناسب نیاز دارید، همین حالا می‌توانید برای مشورت با مشاوران کلینیک روان آرام وقت رزرو کنید. کارشناسان این مجموعه همیشه آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند.

تماس با ما

مهمترین نتایج دوری و عدم محبت زوجین به یکدیگر

10 راه بهبود روابط زناشویی

1.دست از انتقاد کردن بردارید

انتقاد به خصوص اگر نادرست باشد، به رابطه عاشقانه میان همسران صدمه بزرگی وارد می کند. زیرا انتقاد می تواند احساسات بدی را در طرف مقابل ایجاد کند و در نتیجه او این تصور را داشته باشد که فردی مناسب برای شما نیست. انتقاد می تواند موجب سرد شدن رابطه شود. حتی جالب است بدانید همیشه مشاوران در جلسات زوج درمانی راه و روش های درست انتقاد کردن را به زوج ها می آموزند تا در صورت لازم انتقاد خود را با لحن درستی بیان کنند. به این صورت فرد کمترین آسیب را دیده و در نهایت نقص‌های خود را بهتر می پذیرد.

2.از همسرتان قدردانی کنید

یکی دیگر از راه‌های بهبود روابط زناشویی، قدردانی کردن است. همه زوج ها در زندگی زناشویی نیاز به دیده شدن دارند. به طور قطع اگر زحمات شما برای همسرتان ارزشی نداشته باشد و دائما در حال سرزنش و غر زدن باشد، انگیزه تان را برای ادامه این مسیر از دست می دهید. این حس کاملا متقابل است. پس لطفا همیشه قدردان زحمات همسرتان باشید و با لحن مناسب از او تشکر کنید. به این صورت به او نشان می دهید که تمام زحماتش دیده شده اند.

3.برطرف کردن نیازهای جنسی

نیازهای جنسی اهمیت زیادی در روابط زناشویی دارند. تا جایی که حتی روانشناسان به زوج‌ها توصیه می کنند، همیشه درباره نیازها و علایق خود در روابط جنسی با همسرشان صحبت کنند. همچنین زوج‌ها باید از طریق روش‌های آسان در روابط جنسی خود تنوع ایجاد کنید. مثلا خانم‌ها می‌توانند لباس خواب جدید بپوشند یا آقایان از پوزیشن‌های جدید استفاده کنند. به این صورت هیچگاه رابطه جنسی زوج‌ها سرد نمی‌شود.

نکته دیگر اینکه، اگر مشکل بزرگی در رابطه جنسی شما و همسرتان ایجاد شده که تا به حال از پس حل کردن آن برنیامدید، بهتر است با یک مشاوره جنسی گفت و گو کنید. به این صورت راحت تر می توانید چالش های خود را از بین ببرید.

 

روش های بهبود روابط زناشویی

4.به یکدیگر فضا دهید

گاهی زوج ها برای سروسامان دادن به افکار خود یا دور کردن احساسات منفی نیاز به تنهایی و دور بودن از زندگی مشترک دارند. بعضی ها دوست دارند در این مدت بیشتر در جمع‌های دوستانه قرار بگیرند، بعضی دیگر دوست دارند مدتی سکوت کنند و غیره. به صورت کلی زوج ها وظیفه دارند در چنین شرایطی به همسر خود فضا و امنیت بدهند. انجام این کار باعث می شود همسرتان با حال بهتری به زندگی برگردد. از طرفی هم عدم انجام این کار موجب ناامیدی و دور شدن همسرتان از شما می‌شود.

5.به خودتان برسید

رسیدگی و ارزش قائل شدن برای خودتان، باعث می شود همسرتان هم وقت بیشتری صرف شما کند. برای انجام این کار می توانید از راه های مختلفی مانند ورزش کردن، مصرف مواد غذایی سالم، پوشیدن لباس های تمیز و مرتب و غیره استفاده کنید. به این صورت همیشه شاداب هستید و انرژی لازم برای ادامه زندگی را به خود و همسرتان منتقل می‌کنید.

6.مثبت نگر باشید

همیشه سعی کنید، نیمه پر لیوان را ببینید. در مشکلات و سختی‌ها به جای غر زدن و ناامید کردن همسرتان، نکات مثبت را یادآوری کنید. به این صورت علاوه بر راحت گذراندن لحظه‌های سخت، عشق بیشتری هم از طرف همسرتان دریافت می‌کنید.

7.شنونده خوبی باشید

یکی از مهم‌ترین روش‌های بهبود روابط زناشویی، خوب گوش کردن است. زن و شوهرهایی که همیشه به طور کامل و بدون قطع کردن حرف طرف مقابل صحبت های یکدیگر را گوش می دهند، زندگی موفق تری دارند. بسیاری از زوج‌ها همیشه در حال دفاع کردن از رفتارهای خود هستند و هیچ توجهی به طرف مقابل ندارند. توجیه کردن خودتان را تمام کنید و برای یکبار تمام انرژی خود برای گوش کردن به حرف‌های همسرتان صرف کنید. به این صورت نتایج بهتری در زندگی‌تان حاصل می‌شود.

8.تمرکزتان را تنها روی تغییر خود بگذارید

بعضی از زوج ها تصور می‌کنند مشکل همیشگی از طرف همسرشان است و خودشان هیچ ایرادی ندارند! در حالی که این تصور کاملا اشتباه است. با خودتان روراست باشید، برای یکبار هم شده درباره تمام رفتارهای خود فکر کنید، آیا شما هیچ اشتباهی مرتکب نشدید؟ آیا تمام رفتارهایتان سنجیده است و تنها همسرتان مرتکب خطا شده؟ احتمالا بعد از یک تفکر صحیح متوجه اشتباهات خود می ‌شوید. پس همیشه تمرکزتان را روی خودتان بگذارید. هرچقدر شما بیشتر تغییر کنید، همسرتان هم بیشتر تغییر می‌کند.

9.یاد بگیرید که چطور به همسرتان دلگرمی بدهید

همیشه روزهای ابتدایی همه روابط، سراسر شادی و زیبایی است. اما کم کم که جلو می‌روید مشکلات پدیدار می‌شوند. از این رو لازم است زوج ها یادبگیرند که چطور در شرایط سخت کنار همسرشان باشند. اگر قرار باشد همیشه روی نکات منفی تمرکز کنید، تنها رابطه‌تان را خراب می‌کنید. پس همدلی کردن و همراه بودن را باد بگیرید.

10.برای آخر هفته‌های خود برنامه‌ریزی کنید

یکی دیگر از راه‌های تنوع بخشیدن به رابطه، برنامه‌ریزی برای آخر هفته‌ها است. برای این کار نیازی نیست هزینه گزافی را خرج کنید، همین که بتوانید در کنار همسرتان لحظات خوشی را بگذارنید به بهبود روابط زناشویی‌تان کمک کرده‌اید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *