ازدواج یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی هر فردی است و از آنجا که انتخاب اشتباه در ازدواج تبعات زیادی برای افراد دارد، طبیعی است که افراد، برای این کار کمی ترس داشته باشند. اما ترس بیش از حد و دوری کامل از این مسئله می تواند به یک اختلال مهم در افراد تبدیل شود. مشاوره ترس از ازدواج در زمینه بررسی دلایل ایجاد ترس از ازدواج و درمان آن فعالیت دارد. اما آیا راهی وجود دارد که بتواند ترس از ازدواج را درمان کرد؟در ادامه پاسخ این سوال را با جزئیات برایتان ذکر می کنیم.

یکی از بهترین راهکارهای درمان ترس از ازدواج در افراد، مراجعه به مشاوران زناشویی و زوج درمانی می باشد. خوشبختانه کلینیک روانشناسی روان آرام خدماتی مناسب برای مراجعان خود در نظر گرفته تا بتوانند به راحتی این اختلال را در خود رفع کنند. برای ارتباط با مشاوران این مجموعه می توانید از طریق همین سایت اقدام کنید.

تماس با ما

منظور از ترس از ازدواج

ترس قبل از ازدواج موضوعی است که در جوامع امروزی بسیار دیده می شود. البته باید بدانید هرنوع اجتناب از ازدواجی را به معنی ترس تلقی نمی کنند. زیرا از نظر روانشناسان کاملا عادی است که همه افراد پیش از ورود به زندگی معمولی خود از مسئولیت ها و تمام آنچه در انتظارشان است، ترس داشته باشند. با این حال اگر این ترس بیش از حد در زندگی آن ها پررنگ باشد، به یک مشکل بزرگ تبدیل می شود.

افرادی که به طور افراطی از ازدواج ترس دارند، به هیچ عنوان نمی توانند روابط پایداری را در زندگی خود تجربه کنند و این موضوع کم کم به یک مسئله جدی در زندگی شان تبدیل می شود. مسئله ترس از ازدواج در اقایانی که همیشه در زندگی آزاد بوده اند و از قوانین خاصی پیروی نمی کردند، بیشتر دیده می شود.

نشانه های ترس از ازدواج

 • ترس شدید و غیرمنطقی از ازدواج
 • خودداری کردن از بحث های مرتبط با ازدواج
 • بد رفتاری ، حملات وحشت زدگی و پرخاشگری هنگام بحث یا فکر کردن در مورد ازدواج
 • عدم اعتماد به نفس و عزت نفس
 • تعریق، تپش قلب، ضعف
 • پرهیز از حضور در بین زوجین متاهل و شرکت در جشن عروسی
 • عدم توانایی در کنار آمدن اضطراب ناشی از تعهد
 • اضطراب هنگام فکر کردن به ازدواج

دلایل ترس از ازدواج در دختران

ترس از ازدواج در دختران دلایل مختلفی دارد که مهم ترین آن‌ها عبارت اند از:

ترس از قبول کردن مسئولیت های زندگی مشترک

همیشه مسئولیت های خانم ها در زندگی مشترک را بسیار بزرگ و غیرقابل تحمل نشان می دهند، این موضوع باعث ترس از ازدواج در خانم ها می شود.

ترس از بازماندن از هدف های شخصی

یکی دیگر از مواردی که موجب ترس قبل از ازدواج در خانم ها می شود، عدم رسیدن به اهداف شخصی است. به طور قطع حال و هوای زندگی زناشویی و اهداف آن با زندگی مجردی تفاوت دارد. همین موضوع باعث می شود بسیاری از خانم ها از ترس نرسیدن به اهداف شخصی شان در دوران مجردی، ازدواج خود را دائما عقب بیندازند.

آسیب دیدن در دوره کودکی

دخترانی که در کودکی خود آسیب های روحی زیادی مانند طلاق والدین را تحمل کرده اند، همیشه از ازدواج می ترسند. زیرا تنها دیدگاه آن ها نسبت به ازدواج همان تجربه های تلخ گذشته است و تصور نمی کنند که بعد از ازدواج بتوانند زندگی خوبی برای خود بسازند.

مسائل جنسی

یک علت ترس از ازدواج در دختران به مسائل جنسی برمی گردد.  توصیه ما مراجعه به مشاوره جنسی می باشد. بدون اغراق باید قبول کنیم که رابطه جنسی از جمله مهم ترین ارکان زندگی مشترک محسوب می شود، از این رو نمی توان آن را نادیده گرفت. اما متاسفانه بعضی از دختران از این موضوع ترس دارند یا به دلیل ناآگاهی این موضوع را نادرست می دانند. از این رو ازدواج خود را به تاخیر میندازند.

عدم توانایی در انتخاب گزینه درست

بعضی از خانم ها تصور می کنند گزینه های مناسب آن ها همیشه وجود دارد، درحالی که اینطور نیست. باید بپذیریم فرصت های مناسب نه برای ازدواج بلکه در تمام مراحل زندگی، همیشگی نیستند و نباید با افکار بیهوده و ترس این گزینه ها را نابود کنیم.

ترس از ازدواج مجدد

بیشتر کسانی که یک ازدواج ناموفق داشته اند، از ازدواج دوباره ترس دارند. زیرا تجربیات تلخ گذشته در آن ها ترس ایجاد می کند. از طرفی هم در کشور ما، زنان بیشتر از مردان زیر ذره بین هستند و همیشه مجبورند برای تصمیمات خود به همه اطرافیانشان توضیح دهند. البته این موضوع نباید باعث شود، افراد علاقه خود را برای تشکیل زندگی دوباره از دست بدهند و همه فرصت های خود را نابود کنند. بهترین راهکار در این شرایط این است که افراد ابتدا به شناخت درستی از خود برسند و هدف اصلی زندگی شان را مشخص کنند. به این صورت راحت تر می توانند برای ادامه زندگی خود تصمیم گیری کنند. در نهایت نیز با مشاوری مناسب و کاربلد مشورت داشته باشند تا در هنگام ازدواج اشتباهات گذشته را تکرار نکنند.

دلایل ترس از ازدواج در پسران

عمده دلایلی که باعث می شود پسرها از ازدواج ترس داشته باشند، موارد زیر است.

مسائل مالی و اقتصادی

مسائل مالی از جمله مهم ترین مواردی هستند که می توانند در پسرها ترس ایجاد کنند. تامین یک زندگی به خصوص در شرایط فعلی ایران کار راحتی نیست. از این رو بیشتر اقایان برای تامین هزینه های مالی زندگی زناشویی در آینده بسیار ترس دارند.

ترس از تعهد داشتن

بیشتر اقایان از ازدواج و رابطه بلند مدت اطلاعات زیادی ندارند. این موضوع باعث می شود ترس از ازدواج داشته باشند. زیرا آگاهی کافی برای ادامه یک رابطه بلند مدت را ندارند. حتی بسیاری از آن ها با خود می گویند باقی ماندن در یک رابطه کوتاه مدت راحت‌تر از ازدواج است، پس نیازی به ازدواج نیست! همه این عوامل باعث می شود به سختی زیر بار مسئولیت ازدواج و یک رابطه دائمی بروند.

عدم مسئولیت پذیری

یکی از مهم ترین نکات زندگی مشترک، پذیرفتن مسئولیت کارها است. بعد از ازدواج پسرها باید بخش بزرگی از نیازهای همسر و زندگی مشترک را تامین کنند. همین مسئله موجب دوری و ترس از ازدواج اقایان شده است.

تصور نادرست از ازدواج

یکی دیگر از دلایل ازدواج هراسی در پسرها، عدم اطلاعات درست آن ها از ازدواج است. بعضی از اقایان ازدواج را مساوی با تمام شدن حریم شخصی خود می دانند. از طرفی هم همه مردها نیاز به روابط دوستانه و کمی تفریحات شخصی در زندگی نیاز دارند. همین موضوع باعث می شود تصور کنند با ازدواج قرار است حریم شخصی خود را از دست بدهند. در حالی که در یک رابطه سالم زناشویی تمام نیازهای همسران در نظر گرفته می شود، حتی اگر برای مدتی به تنهایی نیاز داشته باشند.

وابستگی افراطی

مهم ترین علتی که می تواند بعضی از پسرها را از شروع زندگی متاهلی بترساند، وابستگی شدید به مادرشان است. اقایانی که وابستگی زیادی به والدین و به خصوص مادرشان دارند، به راحتی نمی توانند وارد یک زندگی زناشویی شوند. زیرا تصور همیشگی ان ها این است که با ازدواج مادر خود را از دست می دهند!

ترس از جدی شدن رابطه

بعضی از افراد با جدی شدن رابطه فرار را به قرار ترجیح می دهند و با دلایلی عجیب و در بیشتر مواقع غیر منطقی رابطه خود را پایان می دهند. این کار دلایل مختلفی دارد. برای مثال بعضی ها از قبول مسئولیت ترس دارند، بعضی دیگر تجربه های تلخی در گذشته دارند که از تکرار آن ها می ترسند. از این رو قبل از جدی شدن روابط خود از آن خارج می شوند.

حتی جالب است بدانید بعضی از افراد از ترس اینکه نتوانند نیازهای پارتنر خود در آینده برطرف کنند، روابط شان را پیش از جدی شدن قطع می کنند. اما راهکار اصلی در این شرایط چیست؟

اگر شما در چنین رابطه ای قرار دارید و متوجه شده اید شریک عاطفی تان از جدی شدن رابطه ترس دارد، بهتر است در درجه اول با او گفت و گو کنید. البته گاهی هم افراد تنها با بهانه های غیر منطقی، قصد دارند رابطه خود را تمام کنند که در این صورت بهتر است، شما هم با پایان دادن به این رابطه موافقت کنید. زیرا طرف مقابلتان شخص مناسبی برای ازدواج نیست. همچنین به خاطر داشته باشید همیشه وجود یک مشاور مناسب در چنین شرایطی می تواند راهگشا باشد.

دلایل پشیمانی مردها از ازدواج در نامزدی

 • تجربه رابطه جنسی کامل
 • ترس از مسئولیت
 • ازدواج اجباری
 • توقع زیاد دختر
 • برملا شدن واقعیت ها
 • رفتار های مسموم
 • تجارب تلخ گذشته
 • فرار از پذیرش مسئولیت
 • سبک زندگی مجردی

عوارض ترس از ازدواج چیست؟

 • اختلال اضطراب و ترس
 • اختلال نعوظ
 • ایجاد افکار خودکشی در ذهن
 • افسردگی شدید
 • مصرف مواد و یا الکل
 • از بین رفتن اعتماد به نفس
راه کار از بین بردن ترس از ازدواج

راهکارهای از بین بردن ترس در ازدواج

خوشبختانه ترس از ازدواج راه حل های مناسبی دارد که افراد با استفاده از آن می توانند ترس و نگرانی خود را از این بابت کنترل کنند. در ادامه بهترین راهکارهای از بین بردن ترس قبل از ازدواج خانم ها و اقایان را برایتان ذکر می کنیم.

درمان ترس از ازدواج در مردان

بالا بردن آگاهی

هرچقدر اگاهی افراد نسبت به شرایط بالاتر رود، راحت تر می توانند با شرایط ایجاد شده مقابله کنند و آن را بهبود ببخشند. این مسئله درباره ازدواج هم صادق است. یعنی زمانی که افراد بتوانند اطلاعات خود را بالا ببرند، تصورات اشتباهی که نسبت به ازدواج دارند از بین می رود. پسرها برای افزایش آگاهی خود باید با افراد متخصص مانند مشاوران و متخصصان این حوزه صحبت کنند.

روان درمانی فردی

90 درصد از تجربیات و اعتقادات افراد در دوران کودکی آن ها ایجاد می شود. بعضی وقت ها ریشه این تجربه ها به قدری عمیق است که افراد را برای تصمیم گیری در زندگی خود دچار مشکل می کند. در بیشتر مواقع نیز، ریشه ترس پسرها از ازدواج به دوران کودکی آن ها برمی گردد. از این رو بهترین کار این است که ریشه مشکل خود در کودکی را رفع کنند تا ترسشان نسبت به ازدواج از بین برود. بهترین راهکار برای این کار مراجعه به یک روانشناس است.

مشاوره پیش از ازدواج

یکی دیگر از بهترین راهکارهایی که آقایان می توانند با استفاده از آن ترس خود را نسبت به ازدواج از بین ببرند، مشاوره پیش از ازدواج است. در جلسات مشاوره قبل از ازدواج روان درمانگر به طور دقیق مسیر واقعی ازدواج را برای افراد ترسیم می کند تا با دیدگاهی درست وارد زندگی زناشویی شوند. مطالعات روانشناسان ثابت کرده افرادی که قبل از ازدواج در این جلسات شرکت می کنند، انتخاب های مناسب تر و زندگی زناشویی بهتری دارند.

درمان ترس از ازدواج در زنان

پیدا کردن ریشه ترس ها

بهتر است با خودتان صادق باشید. در جایی آرام قرار بگیرید و دلایل ترس خود را پیدا کنید. سپس آن ها را روی یک کاغذ بیاورید. بعد از آن برای هر یک از ترس ها راهکاری را در نظر بگیرید. به این صورت متوجه می شوید همه موانعی که در ذهنتان قرار گرفته یک راهکار مناسب هم دارد.

صحبت کردن با افراد موفق

همیشه صحبت کردن با افرادی که از قبل مسیر پیش روی ما را طی کرده و در آن موفق شده اند، موثر است. بهتر است افرادی را پیدا کنید که ازدواج موفقی داشته اند و از آن ها بخواهید نظرات واقعی خود را نسبت به ازدواج برای شما بیان کنند. همچنین از آن ها بخواهید نکات مهم زندگی متاهلی را برایتان ذکر کنند تا انتخاب های بهتری در آینده داشته باشید.

اصلاح کردن نگرش

شاید الان از مجرد بودن خود راضی باشید اما در آینده نیاز دارید که زندگی مستقل خود را داشته باشید و خانواده ای جدا از والدین تان برای خود تشکیل دهید. بهتر است همین حالا نگرش خود را به ازدواج تغییر دهید، زیرا زندگی همه زوج ها به طلاق و جدایی و منتهی نشده است. مطمئن باشید اگر با آگاهی و اطلاعات کافی همسرتان را انتخاب کنید، زندگی موفقی خواهید داشت.

با مشاوره صحبت کنید

مشاوران همیشه می توانند با بررسی مشکلات ریشه آن ها را پیدا و راهکاری مناسب برایشان ارائه کنند. اگر فکر می کنید به تنهایی نمی توانید ترس خود نسبت به ازدواج را از بین ببرید، بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید. مشاوران بدون هیچ قضاوت و تعصبی مسئله شما را ریشه یابی و حل می کنند.

دلیل نیاز به مشاوره

دلیل نیاز به مشاوره ترس از ازدواج( مشاوره زناشویی، زوج درمانی)

 مشاوره زناشویی یا زوج درمانی می تواند نگرانی های فرد از بابت ازدواج را از بین ببرد. از طرفی هم مشاور به افراد کمک می کند ملاک های درستی برای خود تعیین کنند و ازدواج موفق تری داشته باشند. از این رو مشورت با یک مشاور در چنین شرایطی اهمیت زیادی برای افراد دارد.

کلینیک روان آرام ارائه دهنده خدمات مشاوره جنسی، مشاوره زناشویی، زوج درمانی و سکس تراپی جهت رفع چالش های جنسی و زناشویی افراد ارائه می دهد. جهت ارائه وقت با مشاورین ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *