درمان زود انزالی

امروزه یکی از بزرگ‌ترین و رایج‌ترین مشکلات جنسی در میان زوجین، زود انزالی است. با توجه به اهمیتی که این موضوع در کیفیت روابط جنسی و تحکیم بنیاد خانواده دارد، بسیاری از افراد آن را جدی نمی‌گیرند و یا به دلیل وجود خجالت، از مطرح کردن آن و تلاش برای رفع مشکل، منصرف می‌شوند؛ با این حال از درمان زود انزالی به عنوان یکی از مهم‌ترین خدمات پزشکی در جهان یاد می‌شود و سالانه، افراد زیادی به صورت اصولی و بدون وجود عوارض، بهبود پیدا می‌کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با اختلال زود انزالی، دلایل و علائم بروز آن و راهکارهای رفع مشکل آشنا کنیم.

تماس با ما

زود انزالی چیست؟ Premature ejaculation

زود انزالی که با اصطلاح انزال زودرس نیز شناخته می شود یک اختلال جنسی رایج است و به حالتی گفته می‌شود که مرد زودتر از زمانی که همسرش آمادگی داشته باشد، به مرحله اوج و انزال می‌رسد. بر اساس آمار پزشکی موجود، ممکن است از میان سه مرد، یک مرد دچار زود انزالی ‌شود و برای بروز مشکلات جدی در روابط زناشویی، باید نسبت به درمان زود انزالی اقدام کنند.

 

نشانه های زود انزالی چیست؟

مانند هر نوع بیماری و اختلال در بدن که نشانه هایی را به دنبال دارد، اختلال جنسی زود انزالی نیز در فرد نشانه هایی را بر جای می‌گذارد که در ادامه با علائم و نشانه‌های آن آشنا می‌شویم.

افرادی که در هنگام برقراری رابطه جنسی، در صورتی که همیشه و یا معمولاً در کمتر از یک دقیقه پس از دخول به مرحله ارضاء شدن می‌رسند و یا هیچ وقت نمی‌توانند انزال خود را به تأخیر بیاندازند دچار اختلال زود انزالی هستند. در این افراد اغلب  احساس ترس و نا امیدی حاکم است و به همین دلیل از برقراری رابطه جنسی خودداری می‌کنند. در این میان بسیاری از آقایان از صحبت و یا دریافت مشاوره در این زمینه طفره می روند اما امروزه درمان زود انزالی با وجود پزشکان متخصص و با تجربه به راحتی امکان پذیر است.

انزال زودرس با چه علائمی همراه است؟

درست است که در فرآیند تحریکات جنسی مانند خود ارضایی، زود انزالی با سرعت رخ می‌دهد اما مهم‌ترین نشانه انزال زودرس، عدم کنترل و ناتوانی در به تعویق انداختن انزال برای مدت بیش از یک دقیقه از آغاز نزدیکی است. درمان زود انزالی در همه افراد یکسان نخواهد بود چرا که این نوع اختلال جنسی به دو صورت اولیه و ثانویه وجود دارد و زندگی افراد را تحت تأثیر آثار و پیامدهای منفی خود قرار می‌دهد.

  • زود انزالی اولیه یا مادام العمر: این حالت زمانی رخ می‌دهد که فرد برای همیشه و در همه روابط جنسی خود با این مشکل مواجه است.
  • زود انزالی ثانویه یا اکتسابی: این نوع زود انزالی زمانی رخ می‌دهد که فرد در گذشته بدون بروز مشکل، با شریک جنسی خود ارتباط برقرار کرده و این مشکل به صورت همیشگی نبوده است.

این نکته را در نظر داشته باشید گاهی توهم وجود اختلال زود انزالی نیز وجود دارد به این معنا که وجود نشانه های اختلال در مردان نسبت به شاخص تعیین شده مغایرت دارد و در سطح تعیین شده نیست و یا اینکه هر کدام از طرفین انتظار دارند زمان انزال باید بیشتر از حالت عادی باشد که این نیز مردود می‌باشد. بررسی این موضوع به صورت موردی توصیه می‌شود به شرطی که توهم، وسواس و حساسیت زیاد را باید از خود دور کنید. اگر هم با تشخیص پزشک، وجود زود انزالی مسجل شد، جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد چرا که درمان زود انزالی به راحتی انجام می‌شود.

زمان استاندارد انزال در مردان چقدر می باشد؟

در کلینیک درمان زودانزالی باید بدانید که زمان استاندارد برای انزال مردان در نظر گرفته نشده است، چون این مدت زمان به عوامل بسیاری مانند شرایط جسمی و روحی، شرایط طرف مقابل و… بستگی خواهد داشت. مدت زمانی که لازم است تا یک مرد به ارگاسم برسد به طور میانگین ۵ الی ۱۰ دقیقه می باشد. این مدت زمان هم با توجه به عوامل مختلف می‌ تواند تغییر پیدا کند. افراد جوان برای رسیدن به ارگاسم حدود ۱۰دقیقه زمان نیاز دارند. بیش تر مردان دوست دارند که این مدت زمان طولانی‌ تر شود، به این ترتیب برای آن‌ ها لذت بیش تری هم در بر خواهد داشت.

چرا زود انزالی رخ می‌دهد؟

برای پاسخ دادن به این سوال باید عوامل و دلایل متعددی را بررسی کرد و به عقیده سکس تراپیست‌ها، زنجیره‌ای از عوامل روانی و جسمی در بروز این مشکل دخیل هستند که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم.

اگر بخواهیم تأثیر بخش روانی را مورد ارزیابی قرار دهیم به عواملی مانند افسردگی، تصویر بدنی ضعیف، سوء استفاده جنسی، تجربیات جنسی گذشته، نگرانی در مورد انزال زودرس، احساس گناه که فرد را وادار به تمام کردن رابطه جنسی می‌کند، اضطراب، اختلال نعوظ و مشکلات رابطه دست پیدا می‌کنیم. با این وجود طبیعی است که مرد زندگی شما زود انزالی را تجربه کند زمانی که یکی از شرایط عنوان شده را داشته باشد اما درمان زود انزالی، ساده تر از آنچه که تصورش می‌کنید، شما را از این شرایط بد رها خواهد کرد.

از میان مواردی که عنوان شد، سه مشکل اختلال نعوظ، اضطراب و مشکل رابطه، به کرات در مردان نمایان می‌شود که هر کدام به نوعی تأثیر منفی خود را بر جای می‌گذارد.

 

زود انزالی

تأثیر اختلال نعوظ در کیفیت رابطه جنسی:

افرادی که دغدغه ای در مورد رسیدن به نعوظ و حفظ آن را دارند، مشمول اختلال نعوظ می‌شوند و ممکن است اختلال زود انزالی نیز داشته باشند.

اضطراب

اضطراب یکی از مهم‌ترین فاکتورها در مردان و زنان است و بایستی جدی گرفته شود. در صورتی که مردی به صورت مستمر اضطراب داشته باشد، این اضطراب را به بخش‌های دیگر از زندگی از جمله روابط جنسی نیز منتقل می‌کند، به گونه‌ای که تبعات جبران ناپذیری را به دنبال دارد که یکی از آنها بروز انزال زودرس است.

مشکلات رابطه

ممکن است در روابط جنسی خود به صورت موردی با زود انزالی مواجه شوید. این مشکل می تواند به دلیل وجود مشکلات عاطفی باشد. در چنین شرایطی، چنانچه روابط عاطفی رضایتبخش باشد، زود انزالی رخ نخواهد داد.

استرس

وجود هر نوع آشفتگی ذهنی که مربوط به هر بخش از زندگی شخص می‌شود، بر روی کیفیت و سبک زندگی شما تأثیر منفی می‌گذارد که می‌تواند با کاهش توانایی در آرامش و عدم تمرکز بر رابطه جنسی نشان داده شود.

عوامل زیستی و جسمی

علاوه بر عوامل روانی که با آثار مخربی همراه است، عوامل زیستی هم تأثیر گذار هستند. این عوامل را می‌توانید از نتیجه عملکرد هورمون‌ها، انتقال دهنده‌های عصبی، ژنتیک، التهاب و غیره دریافت کنید.

تغییر در سطح هورمون‌ها

توجه داشته باشید که هورمون‌ها نقش مهمی در بدن زن و مرد ایفا می‌کنند. در صورتی که ترشح هورمون بیشتر و یا کمتر از حد استاندارد باشد می‌توانید یکی از دلایل زیستی زود انزالی در فرد باشد.

سطح غیر عادی انتقال دهنده های عصبی در مغز

در حالت کلی و زمانی که مرد از نظر جسمی و روانی در سلامتی کامل به سر می‌برد، مغز تأثیر محرک‌ها و انتقال دهنده‌های عصبی را تشخیص می‌دهد و مشخص است که در صورت عدم انتقال و عدم پاسخگویی به محرک‌ها، فرد با مشکلاتی مثل انزال زود رس مواجه می‌شود. با این حال درمان زود انزالی برای این مشکل، راهکارهای متعددی دارد.

ژنتیک

همان فرمت و ویژگی‌هایی که از طریق پدر و مادر به فرد منتقل می‌شود و او نقشی در آن ندارد هم یکی از عوامل بروز زود انزالی در مردان می‌باشد.

التهاب و عفونت

از دیگر مواردی که باعث مشکل و ایجاد اختلال جنسی در مردان می‌شود وجود التهاب و عفونت در مجاری ادرار و یا پروستات است.

تکنیک‌های تشخیص زود انزالی توسط فرد

شاید این سوال ذهن شما را درگیر کرده باشد که چگونه و چطور می‌توانید زود انزالی درست را تشخیص دهید. در ادامه شما را با مباحثی آشنا می کنیم که بایستی از خودتان بپرسید و متخصص را در جریان این موضوع قرار دهید.

با توجه به شناختی که از خود دارید در صورتی که به طور مستمر مشکل زود انزالی دارید و این موضوع در شرایط روحی شما تأثیر گذاشته باید به متخصص مراجعه کنید تا درمان زود انزالی را آغاز کند. برای روشن شدن قضیه و اتخاذ تصمیم صحیح و اصولی پزشک سوالاتی مبنی برا مدت زمان بروز این مشکل، چگونگی بروز این اتفاق در شرایط، تعداد دفعات بروز آن یا اینکه هر چند وقت یکبار رخ می‌دهد؟ همیشگی یا موقت بودن آن، نتیجه‌ پس از خود ارضایی، وجود اختلال نعوظ در فرد را مورد بررسی قرار می‌دهد. با بررسی این مسائل مشخص می‌شود که بیمار دچار مشکل زود انزالی اولیه است یا ثانویه و بر اساس آن روش‌های درمانی متفاوتی را توصیه و تجویز می‌کند که در ادامه با آن آشنا می‌شویم.

درمان زود انزالی به چه صورت می باشد؟

در کلینیک درمان زودانزالی مشاوریت زبردست و ماهر به شما مشاوره می دهند تا مشکلات خود را رفع کنید. زود انزالی در هر سنی رخ می‌ دهد و افزایش سن یک دلیل مستقیم آن نمی باشد. هر چند پیری باعث ایجاد یک سری تغییرات در زندگی جنسی فرد می‌ شود. آلت مردان مسن، در حالت نعوظ ممکن است به‌ اندازه قبل سفت یا بزرگ نباشد. مدت‌ زمان انزال نیز با افزایش سن کاهش پیدا می کند و ممکن است فرد فکر کند که دچار زود انزالی شده در صورتی‌ که فقط تغییرات متناسب با افزایش سن در بدن وی رخ‌ داده.

 

زودانزالی مادم العمر هم می‌ تواند ناشی از مشکلات روان شناختی باشد. تجربه آسیب ­زا از رابطه جنسی در کودکی یا تربیت جنسی سخت گیرانه می‌ تواند باعث زودانزالی اولیه در افراد شود. صحبت در مورد مشکل زود انزالی در کلینیک درمان زودانزالی، گام بسیار مهمی برای درمان می باشد.

سکس‌ تراپیست روابط زوجین می‌ تواند با ارائه راهکار مختلف به مرد و شریک جنسی‌ اش، نقش بسیار مهمی در درمان انزال زودرس و مهم‌ تر از آن  زوج درمانی و کاهش استرس بین زوجین کمک کند . متخصصان ما جهت درمان زود انزالی با تکنیک‌ های درمانی، ورزش و ارائه راهکار هایی برای ریلکسیشن و رهایی از اضطراب، کیفیت زندگی جنسی و اجتماعی فرد را بالا می برد و قدم به قدم در طول درمان با بیمار خود همراه هستند.

گزینه‌ های درمانی رایج برای انزال زودرس شامل تکنیک‌ های رفتاری، ورزش، دارو و مشاوره با سکس تراپیست می باشد. پیدا کردن بهترین و مؤثرترین روش گاهی زمان‌ گیر می باشد، اما جای نگرانی نیست و پزشک شما با امتحان روش‌ های مختلف بهترین درمان را برای شما پیدا خواهد کرد.

 

تکنیک های درمان زود انزالی

معرفی تکنیک‌هایی برای درمان زود انزالی

پس از تشخیص پزشک متخصص و سکس تراپیست‌ها با توجه به سطح اختلال انزال زودرس در فرد یک یا چند روش را پیشنهاد می‌دهد و می‌توانید با استفاده از روش‌هایی مانند داروهای زود انزالی، تکنیک‌های رفتاری و گفتاری، بی حس کننده‌های موضعی، مشاوره و روان درمانی و غیره درمان زود انزالی را شروع کنید و طی چند جلسه به نتیجه مطلوب برسید. بر اساس تحقیقات صورت گرفته متخصصان معتقدند استفاده از روش‌های ترکیبی دارو درمانی و رفتاری، به عنوان موثرترین روش درمانی برای درمان زود انزالی شناخته می‌شود در حالی که در صورت وجود علل روانشناختی، روان درمانی باید انجام شود. در این بخش از مقاله به جزئیات این روش‌های درمانی اشاره می‌کنیم.

انجام ورزش کگل

ورزش کگل ورزشی ساده و در عین حال موثر می‌باشد که عضلات کف لگن را قوی می‌کند. این عضلات در ناحیه بین باسن قرار گرفته‌اند با این هدف که اندام تناسلی را در جای درستی نگه دارند. انجام روزانه این تمرین باعث می‌شود، انزال زود رس را به تأخیر بیاندازید.

انجام رفتار درمانی

در این روش آزمایش‌های مختلفی به منظور به تأخیر انداختن ارگاسم انجام می‌شود با این هدف که نحوه صحیح برخورد و کنترل احساسات خود را بیاموزید. رفتار درمانی شامل 4 مرحله می‌شود که بایستی به ترتیب و به صورت صحیح آن را انجام دهید.

  • نگه داشتن انزال برای درمان زود انزالی: در این روش، فرد بایستی آلت تناسلی خود را تا نزدیکی نقطه ارگاسم تحریک کند و پس از آن تحریک را برای مدت زمان حدود 30 ثانیه آن را متوقف کند با این هدف که کنترل خود را به دست آورد این روش شروع و مکث را سه تا 4 بار قبل از رسیدن به ارگاسم تکرار کند و برای اینکه به طور کامل کنترل انزال را به دست آورد، بایستی این تمرین را تکرار کند.
  • فشار درمانی برای درمان زود انزالی: در این روش نیز آلت تناسلی خود را تا مرحله رسیدن به ارگاسم تحریک کنید و سپس سر آلت تناسلی خود را به مدت حدود 30 ثانیه فشار دهید تا حالت نعوظ از بین برود. برای رفع رسیدن به درمان زود انزالی بایستی این تمرین را قبل از رسیدن به ارگاسم این روش را چند بار تکرار کنید.
  • منحرف کردن تفکرات برای درمان زود انزالی: هدف از انجام این تکنیک این است که در زمان تحریک شدن جنسی، تمرکز و توجه خود را به سمت چیزهای غیر جنسی ببرید مثلاً دوران مدرسه، یا نام اعضای خانواده پدری یا مادری، مواد غذایی مورد علاقه و غیره. این تکنیک باعث می‌شود اختلال انزال زودرس را کنترل کنید البته تکرار و تمرین شما را به نتیجه مطلوب می‌رساند.
  • مشاوره برای درمان زود انزالی: اگر مسائل روحی و روانی مانند استرس، اضطراب، ترس، افسردگی، احساس گناه و غیره باید باعث ایجاد اختلال زود انزالی می‌شود لازم است از تخصص و تجربه یک روانشناس و درمانگر جنسی استفاده کنید و از او کمک بگیرید.

مصرف دارو

توجه داشته باشید که داروهای ضد افسردگی به خصوص مهار کننده‌های باز جذب سروتونین مانند اسیتالوپرام، فلوکستین، پاروکستین، سرترالین، کلومپرامین، سیتالوپرام که در گروه داروهای ضد افسردگی بر روی مسائل جنسی تأثیر می‌گذارند و باید پزشک را در جریان مصرف این داروها بگذارید تا تأثیر مثبت یا منفی آن را در فرآیند درمان زود انزالی بررسی کند.

استفاده از کرم و اسپری تأخیری

در میان انواع روش‌هایی که برای درمان زود انزالی، صورت می‌گیرد، استفاده از کرم‌های مخصوص و اسپری‌های بی حس کننده بر روی آلت تناسلی، یکی از روش‌های درمانی محبوب و موثر برای تأخیر انداختن انزال به شمار می‌رود. این کرم‌ها به مدت 10 تا 30 دقیقه جذب پوست می‌شوند، علاوه بر داروهای موضعی، مصرف قرص نیز از دیگر روش‌های درمان زود انزالی محسوب می‌شود که میزان و تعداد آن را باید با پزشک مشورت کنید.

کاندوم

استفاده از کاندوم یکی دیگر از روش‌های رایج برای جلوگیری از انزال زودرس است. در واقع در صورت استفاده از کاندوم، میزان حساسیت و اصطحکاک بر روی آلت تناسلی کم می‌شود در نتیجه زمان انزال را به تأخیر می‌اندازد. در میان انواع کاندوم‌ها برخی ویژه درمان زود انزالی هستند به گونه‌ای که حاوی ماده بی حس کننده به نام لیدوکائین هستند.

درمان زود انزالی در شمال تهران (شریعتی و قلهک)  با مشاوران کلینیک روان آرام

شما می توانید برای درمان زودانزالی به کلینیک تخصصی درمان زود انزالی روان آرام در تهران مراجعه نمایید. کلینیک روانشناسی روان آرام با هدف ارائه خدمات روانشناسی کار خود را در سال 1393 آغاز کرده است. از مهم ترین دلایل برتری مرکز مشاوره روانشناسی روان آرام نسبت به کلینیک های دیگر استفاده از روانشناسان مجرب است. منتظر حضور شما در مرکز مشاوره روان آرام هستیم و امیدواریم به تمامی مراجعه کنندگان عزیز بهترین خدمات را برای زندگی بهتر ارائه دهیم.

امروزه مشکل زود انزالی به عنوان یکی از رایج‌ترین اختلالات جنسی در آقایان محسوب می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد حدود 30 تا 40 درصد از آقایان در مقطعی از زندگی، با این مشکل مواجه می‌شوند و سه سطح خفیف، متوسط و شدید را تجربه می‌کنند. با این حال رشد و توسعه علوم پزشکی، برای درمان زود انزالی، راهکارهای متعددی در نظر گرفته که در این مقاله به آن اشاره کردیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

کلینیک روان آرام با دارا بودن جمعی از مشاوران خبره، اساتید دانشگاه و درمانگران مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد. لازم به ذکر است که کلیه خدمات این مجموعه توسط متخصصان دوره دیده در زمینه های مختلف روانشناسی عرضه می گردد.

تماس با ما