زوج درمانی یکی از روش های روان درمانی است که در آن به زوج ها کمک می کنند تعارضات و مشکلات خود را با یکدیگر حل کنند. زوج درمانی باعث می شود زوجین به درک درستی نسبت به یکدیگر برسند. همچنین رضایت خود را نسبت به زندگی زناشویی افزایش دهند.

مشکلات در روابط صمیمانه همه را در هر زمان تحت تأثیر قرار می دهد. در ادامه این مقاله به بررسی و مشاوره زوج درمانی می پردازیم. در اینجا بهترین کلینیک برای زوج درمانی در شمال تهران را به شما معرفی میکنیم.

زوج درمانی چیست و چه اثراتی دارد؟

زوج درمانی باعث ارتقاء و بهبود روابط زناشویی خواهد شد؛ در جلسات مشاوره زناشویی، زوجین می آموزند که چگونه مشکلات خود را از طریق گفتگو و با استفاده از روش های صحیح حل کنند.

این موضوع باعث می شود زن و مرد به راه حل های مفید برای رفع مشکلاتشان برسند. هدف دیگر زوج درمانی آموزش مهارت های زندگی و حل مسئله می باشد .
زوج درمانی بدون قضاوت است و به شما و همسرتان کمک می کند تا مشکلات آنها را بپذیرید. در زوج درمانی، یاد می گیرید که چگونه صحبت کنید و به مکالمات مختلف گوش دهید. به طوری که هر دو طرف احساس کنند حرفشان پذیرفته شده است.

زوج درمانی آنلاین: شما میتوانید بصورت غیر حضوری از طریق واتساپ یا تلگرام و… از خدمات زوج درمانی آنلاین مرکز تخصصی روان آرام استفاده کنید.

زوج درمانی تلفنی: اگر دسترسی به اینترنت برای شما دشوار است، میتوانید از خدمات زوج درمانی تلفنی کلینیک روان آرام استفاده کنید.

زوج درمانی حضوری: گاهی اوقات نیاز به حضور فرد در مرکز درمانی جهت برسی بیشتر مشکل است. در این موارد شما پس از دریافت نوبت و یا با تشخیص و هماهنگی با پزشک درمانگر در مرکز درمانی حضور پیدا میکنید و خدمات زوج درمانی بصورت حضوری به شما ارایه میشود.

چرا زوج درمانی؟ آشنایی با مزیت های زوج درمانی:

 1. کمک از یک میانجی برای تسهیل گفت و گوهای سازنده تر میان زوج ها
 2. یافتن راه های جدید برای گفت و گو و برقراری ارتباط بهتر با شریک زندگی
 3. کاهش تعاضات زندگی زناشویی
 4. ایجاد فضایی ارامش بخش و آرام برای صحبت درمورد تعارضات زندگی
 5. تمرین تکنیک های مختلف برای صمیمیت فیزیکی و عاطفی با همسر خود
 6. شناختن الگوهای مضر در زندگی و روابط خود
 7. بازسازی اعتماد یکدیگر
 8. کمک به یافتن احساسات و مسائل عاطفی که از آن ها آگاه نیستید.
 9. ایجاد مرزهای سالم در روابط بین زوجین
 10. کشف و توسعه مهارت های ارزشمند برای مدیریت تعارضات زندگی
 11. یافتن زمینه های مشترک و یادگیری برقراری ارتباط با یکدیگر به شیوه ای محبت آمیز و مهربان
 12. ایجاد مهارت برای شناسایی نیازها و خواسته های خود در یک رابطه

برای حل چه مشکلات می توان به زوج درمانگر مراجعه کرد؟

 • رفع مشکلات عاطفی
 • رسیدگی به مشکلات مالی
 • کنترل فشار های شغلی
 • کمک به خانواده های ترکیبی و فرزند خواندگی
 • تعریف اهمیت و جدیت رابطه از نظر شخصی دیگر
 • حل تعارضات زندگی زناشویی از طریق روش های منطقی
 • لذت از رابطه
 • دریافت حمایت در زمان از دست دادن عزیز خود
 • رسیدن به ثبات در زمان مشغله های شدید زندگی
 • افزایش اطلاعات درمورد روابط زناشویی بهتر
 • کمک به ترک مواد مخدر
 • بررسی دیدگاه های متضاد درباره نحوه والد شدن
 • کمک به انجام اهداف بزرگ زناشویی در زندگی
 • غلبه بر تروما
 • افزایش صمیمیت عاطفی و فیزیکی بین زوجین
 • بازگشت اعتماد به نفس بعد از خیانت
 • کمک به بهود اعتماد به نفس و عزت نفس
 • یادگیری راهکارهای موثر برای نحوه ارتباط به همسر
 • از بین بردن الگوهای اشتباه زندگی

برخی از تکنیک های زوج درمانی

درمان عاطفی متمرکز:

هدف از انجام این رویکرد درمانی، شناسایی الگوهای ناسازگار رابطه است که با پیوندها و دلبستگی های ایمن تداخل دارند. روان درمانگر با استفاده از تکنیک درمان عاطفی متمرکز به زوج ها کمک می کند، روش های مطمئنی را برای ایجاد دلبستگی ایمن یاد بگیرند. تحقیقات نشان داده این روش موحب تغییرات رفتاری زوج ها در طولانی مدت می شود.

تکنیک درمانی گاتمن:

یکی از بهترین و محبوب ترین روش های درمانی میان زوج ها تکنیک گاتمن است. این تکنیک به زوج ها کمک می کند به درک بهتری از شرایط یکدیگر برسند. همچنین آن ها از طریق این روش می توانند تعارضات و مشکلات روابط خود را مدیریت کنند. علاوه بر این روش گاتمن در افزایش صمیمیت و بهبود سازگاری زوج ها تاثیر دارد.
برای اولین بار موسسه گاتمن، این روش را برای درمان مشکلات زوج ها به کار بست. درحال حاضر این موسسه 40 سال سابقه دارد و هنوز برای رفع مشکل زوج ها کارگاه های مختلفی را برگزار می کند.

گوش دادن انعکاسی:

یکی دیگر از تکنیک های زوج درمانی، گوش دادن انعکاسی نام دارد. در این روش زن و شوهرها به نوبت شوندگان فعال هستند و یاد می گیرند چطور باید به حرف های طرف مقابل خود با دقت گوش کنند. همچنین روان درمانگرها با استفاده از روش گوش دادن انعکاسی روش های موثرتر برای صحبت کردن زوجین را به آن ها ارائه می دهد. برای مثال آن ها در این تکنیک باید به جای به کار بردن کلمه من از کلمه (شما) استفاده کنند. لورا لوئیس روانشناس می گوید، زوج ها در تکنیک گوش دادن انعکاسی یاد می گیرند که به نوبت شنونده های فعال باشند و مهارت های عالی برای ارتباط سالم و را یاد می گیرند.

رابطه درمانی ایماگو:

این تکنیک نیز بر ارتباط بین بزرگسالی و تجربیات کودکی تاکید می کند. زوج ها در این تکنیک با درک تروما دوران کودکی خود به همدلی و درک بهتر از طرف مقابل خود می رسند.

هدف از شرکت در زوج درمانی چیست؟

شرکت در زوج درمانی و اثربخشی نتایج درمانی آن باعث می شود که زوجین احساس خوبی نسبت به وضعیت خود داشته باشند. همچنین انتظارات از رابطه آنها نیز در همین راستا است. این جلسات می توانند امید و انگیزه کافی برای بهبود روابط خود و انجام وظایف مربوطه در این زمینه داشته باشند. درمان، صداقت و پذیرش احساسات در برابر شرایط، درمان مؤثری خواهد بود.

زوج درمانی ساختاریافته (ساختاری) چگونه است؟

این جلسه به منظور ایجاد تغییراتی در ساختار تشکیلاتی خانواده خواهد بود. وضعیت روابط، قدرت، نقش ها و مرزهای بین زوجین از جمله مواردی است که در این دوره درمانی به آنها پرداخته می شود. زوج درمانگر الگوهای سازمانی کلامی و غیرکلامی را در محیط کار مشاهده می کند. تکنیک های فنی در مراحل اولیه درمان بسیار مهم هستند. یک حرکت درمانی عمده توسط هر درمانگر، ارتباط با خانواده و همسویی با هدف آن است.

از چه سنی به زوج درمانگر مراجعه کنیم؟

زوج درمانی برای هر رابطه ای مفید است، خواه طرفین در شرف ازدواج باشند، نامزد یا ازدواج، جوان یا پیر. فرقی نداره. زوج درمانی به حل یک مشکل مداوم کمک می کند. از تشدید مشکلات جلوگیری می کند یا حداقل آنها را برای زوج هایی که دوره‌ای پر از استرس را سپری می کنند، ارزیابی می کند.

کلینیک روان آرام در شمال تهران چگونه زوج درمانی را انجام می دهد؟

کلینیک روان آرام در شمال تهران قرار دارد و پذیرای تمامی شهروندان تهرانی می باشد. بسته به نوع مشکل، زوج درمانی معمولا از چند جلسه تا چند ماه طول می کشد. تا زمانی که زن و شوهر مهارت های کافی را بیاموزند و شرایط را درک کنند و از مشکلات خود خارج شوند، می توانند سطح بهینه ای از عملکرد را مشاهده کنند. در یک جلسه زوج درمانی علائم رفتار منفی و رئیسانه برای هر یک از زوجین توضیح داده می شود و پیشنهاد می شود پس از مشاهده علائم، جلسه درمانی تشکیل دهند.

مراکزی که به ارائه مشاوره زوج درمانی می پردازند، مراکزی هستند که در زمینه آموزش و مشاوره زوج درمانی دارای تخصص و تجربه بالایی هستند. در جلسات اولیه درمانی، درمانگر به شما توضیح می دهد که زوج درمانی چیست و هدف چندین درمان دستیابی به چه مهارت هایی است. در هر زمان، درمانگر به زوج کمک می کند تا بفهمند که راه حلی برای مشکلات وجود دارد و زوج باید هر دو به دنبال آن باشند.

یکی از دلایل عدم مراجعه زوجین به مراکز مشاوره زوج درمانی، هزینه بالای مشاوره زوج درمانی است. مشاوره و مشاوره تخصصی برای درمان، به تعداد موارد مورد نیاز برای رفع مشکل نظر شما و تجربه درمان، نوع مشکل و همچنین نظر شما برای درمان لازم است.

شما می توانید برای درمان زوج به کلینیک روان آرام مراجعه کنید تا با کمک زوج درمانگران و مشاوران مجرب این مجموعه برای حل مشکلات قدم بردارید.

دریافت مشاوره: 09022842636